EU strammer inn netthandelen: – Forventer at Norge følger opp

27. mars, 2026

EU er blitt enige om en tollreform som skal redusere strømmen av ulovlige varer fra nettplattformer som Temu og Shein. Forbrukerrådet mener norske forbrukere fortjener like god beskyttelse, og ber myndighetene handle raskt.

Hender som scroller på en mobilskjerm som viser nettbutikken Temu.foto
Foto: Helen Mehammer/ Forbrukerrådet

– Norske forbrukere fortjener samme beskyttelse som i EU. Vi forventer at regjeringen følger opp med tiltak som gir tilsvarende kontroll, pålegger plattformene et tydelig ansvar for produktene som selges til norske forbrukere, og sikrer at også prisene som oppgis her er endelige, sier direktør i Forbrukerrådet, Mette Fossum.

Den nye tollreformen vil ikke gjelde i Norge, som ikke er med i EUs tollunion.

Reformen har som mål å gjøre det vanskeligere for utrygge produkter å nå forbrukerne, gi plattformene og andre aktører et større ansvar når noe går galt, og sikre at prisen du ser på nett ikke inneholder skjulte gebyrer.

Bakgrunnen er den eksplosive veksten i småpakker fra nettaktører fra land utenfor EU, og det økende problemet med utrygge produkter. 

Frykter Norge kan bli «fristed»

Forbrukerrådet advarer om at Norge kan bli et mer attraktivt marked for aktører som Temu og Shein nå som EU strammer inn regelverket. 

– Når EU stiller strengere krav, er vi bekymret for at disse aktørene vil rette markedsføringen sin mot Norge og andre land med svakere reguleringer, sier Fossum. 

Hun viser til at Temu styrket satsingen mot det europeiske markedet da USA økte tollen på kinesiske varer.

Mange utrygge produkter

En rekke tester fra europeiske forbrukerorganisasjoner har påvist alvorlige problemer med produktsikkerheten på nettbutikker som Temu og Shein. 

For eksempel viste en test fra det europeiske testnettverket ICRT, hvor Forbrukerrådet er medlem, at to av tre produkter ikke overholdt europeiske sikkerhets- og kvalitetskrav:

  • 51 av 52 barneleker hadde problemer med sikkerheten 
  • De fleste mobilladerne hadde feil som kunne føre til brann eller elektrisk støt
  • Smykker inneholdt farlige nivåer av tungmetaller 
Portrettfoto av Mette Fossum.foto
Forbrukerdirektør Mette Fossum. Foto: Helen Mehammer/Forbrukerrådet
Linn Elise Jakhelln.foto

Linn Elise Jakhelln

Kommunikasjonsrådgiver – forbrukerrettigheter og bærekraft

Om EUs nye tollreform

  • Skal sikre at prisen som oppgis er endelig, uten skjulte gebyrer 
  • Nettplattformer og andre aktører får et tydelig ansvar for varene de selger til EU 
  • En ny europeisk tollmyndighet og et felles IT-system skal gjøre det enklere å identifisere useriøse aktører og stoppe farlige produkter 
Abonner på vårt nyhetsvarsel Sjekk Forbrukerrådets podcast

Relaterte saker