(NB: Fullt) Seminar og lansering av rapport om «enshittification»
10. februar, 2026
Forbrukerrådet inviterer til lansering av ny rapport om utviklingen kalt «enshittification», og hvordan digital forvitring utfordrer både forbruker og samfunn.

NB: Lanseringen er fulltegnet for fysisk deltakelse på Kulturhuset, men kan selvfølgelig strømmes.
Forbrukerrådet inviterer til lunsjseminar fredag 27. februar for å presentere den rykende ferske rapporten «Breaking free – Pathways to a fair technological future». På direktelenke fra utlandet får du se og høre forfatter, aktivist og pioner Cory Doctorow fortelle om sin nyeste bok på tema, samt noen av hans mest tankevekkende forslag for å forbedre situasjonen.
Vi skal også se et politikerpanel bestående av Hashim Abdi (Ap), Nikolai Astrup (H), Torkil Vederhus (MDG) og Anne Lise Gjerstad Fredlund (SV) diskutere hva som skal til for å få en bedre digital verden.
Strøm arrangementet her, eller via denne lenka.
Program fra kl. 11:00 (NB: Endringer kan forekomme):
11:00 – Dørene åpner, enkel lunsjservering
11:30 – Velkommen v/ Forbrukerrådet
11:40 – Presentasjon av rapport v/ Finn Lützow-Holm Myrstad, fagdirektør i Forbrukerrådet
12:00 – På linje fra utlandet: Samtale med Cory Doctorow
12:30 – Panelsamtale: Hvordan skaper vi en bedre digital verden? Med Hashim Abdi (Ap), Nikolai Astrup (H), Torkil Vederhus (MDG) og Anne Lise Gjerstad Fredlund (SV). Samtalen modereres av journalist og forfatter Hanne Østli Jacobsen.
Det vil bli anledning til å ta en kaffe og slå av en prat med både gamle og nye bekjente etter programmet er ferdig kl. 13:00.
Andreas Framnes
Kommunikasjonsrådgiver – mat og helse, digital
Lanseringsseminar – kort fortalt:
Når: Fredag 27. februar kl. 11:00 – 13:00
Hvor (NB – fullt): Kulturhuset, Youngs gate 6, Oslo
Hva: Lansering av rapporten «Breaking free – Pathways to a fair technological future»